MÜŞTERİ HİZMETLERİ : (0216) 630 13 38

SUNİ ÇİM HALI

HomeSUNİ ÇİM HALI

SUNİ ÇİM HALI

Gerçek çimlere nazaran, zamandan tasarruf, maliyet düşüklüğü, bakım gerektirmemesi ve en önemlisi de bir çok mekanda kolaylıkla kullanılabilmesi açısından, suni çim halı günümüzde oldukça ilgi görmektedir. Kullanım kolaylığı ve mekana uygulanması kolay bir sistem olduğundan dolayı, bir çok alış veriş merkezi, spor salonları, halı sahalar, kafetarya gibi işletmeler suni çim halıyı seçerek mekanlarına uygulamışlardır.

Suni çim halı, bildiğiniz gibi özellikle amatör futbol olmak üzere halı sahalarda kullanılan yapay çimdir. 1964 tarihinde ilk defa bulunup icat edilen yapay çimler, Amerikalı iki araştırmacı tarafından Robert Wright ve James Faria kişileri aracılığı ile piyasaya sunulmuştur.

İlk zamanlarda Profesyonel stadlar da ilk defa 1966 yıllarında kullanılmaya başlandı ve normal çimlere nazaran daha sert yapısı olduğundan dolayı sakatlanma risklerini de beraberinde getirdi.  Bunların üzerine Amerika’da bu çimler kullanıma bir süre ara verilirken İngiltere’de ise 1980 yıllarında bir süre Profesyonel maçlarda kullanıldı fakat burada da aynı etkiler görülünce kısa zamanda doğal çimlere geri dönüldü.

Suni çim halıların kullanılması maliyeti az olduğundan dolayı ilk başlarda daha çok tercih ediliyordu ve bakıma ihtiyaç yoktu. Fakat sertliğinden dolayı sakatlanma yaşayan futbolculardan ötürü kulüpler doğal çime geri döndü. Daha fazla yumuşak fakat bakımı oldukça zahmetli olan doğal çimler yalnızca Profesyonel anlamda oynayan oyuncular için daha uygun görüldü. Tabi ki bunda ayakkabıların da etkisi var.

Son yıllarda daha fazla halı saha gibi küçük sahalarda kullanılan ve popüler hale gelen yapay çimler, burada oynayanlar için daha uygun bir hale getirildi ve oynadıkları ayakkabılar ile uyumlu olması ile beraber sakatlık riskleri de yok denecek kadar azaldı. Bu yüzden yapay çimler artık sadece ufak halı saha maçlarında kullanılmaktadır.

Suni çim halı olumsuz hava şartlarından oldukça az etkilenir. Su geçirgenlik özelliğinden dolayı doğal çime oranla çok daha hızlı kurur. Böylelikle maç iptal ve ertelemelerine gerek kalmaz. Doğal çime oranla daha temiz bir ortamda spor yapma imkanı doğar

SUNİ ÇİM HALI SATIŞ VE UYGULAMA HAKKINDA BİLGİ ALMAK İÇİN 0216 630 13 38 NUMARALI TELEFONDAN BİZİMLE İLETİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ!